Kasko

Araç Kasko Sigortası

Kasko

Kasko, hasar ve kaza durumlarında araçta ortaya çıkan zarar masraflarını karşılayan bir sigortadır. Kasko sigortası aşağıdaki durumlarda devreye girer;
Aracın başka bir araçla çarpışması, araca başka bir aracın ya da yabancı bir maddenin çarpması, aracın irade dışında bir yere çarpması, üçüncü kişilerin araca zarar vermesi, aracın ve parçalarının çalınması aracın yanması. 

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası arasındaki fark; Kasko Sigortası ile kendi aracınızda meydana gelen maddi zararları teminat altına almaktadır.

Trafik Sigortası ise, aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Trafik Sigortası, sadece üçüncü kişilere verilen zararları karşılamakta olup, kendi aracınızın hasarını ödemez. Bu durumda, kendi aracınızdaki hasarın karşılanması için Kasko Sigortası yaptırılması gerekmektedir.

Kasko poliçesi yaptırırken muhakkak aracın kasko bedeline göre düzenlenmesi gerekir. Ayrıca daha önce hasar yoksa hasarsızlık indirimi de eklenmesi gerekmektedir. Bunlar dışında poliçede, servis seçimlerine, orijinal yedek parça teminatına, araç model ve yılının doğru yazıldığını dikkat edilmelidir.

Anlaşmalı servislerle anlaşmasız servisler arasında önemli farklar vardır. Anlaşmalı servislerde bakım-onarım için hiçbir ücret ödemeniz gerekmez. Tüm işlemler, sigorta şirketi ve servis arasında gerçekleşir. Kasko anlaşmasız servislerde ise araç sahibi olarak sizin ödeme yapmanız gerekir. Yapılan ödemenin alınması için servisten verilen fatura ile birlikte sigorta şirketinden talep edilir.

Kasko sigortasında genel bir prensip vardır: hasarsızlık indirimi araç sahibini takip eder. Bundan dolayı kasko poliçenizin sigorta şirketini değiştirmek istediğinizde indirim hakkı devam eder.

Eski araç satılıp yeni bir araç satın alındığında kasko poliçesi yeni araca göre düzenlendiğinde indirimden faydalanmaya devam edilir.

Geçmişte yaptırılan kasko poliçeleri ve hasarsızlık indirimlerinin kaydı tramer üzerinde tutulur. Kasko hasarsızlık indirimleri böylelikle muhafaza edilmiş olur.

Kasko poliçelerindeki İhtiyari Mali Sorumluluk Teminatı, motorlu aracın işletilmesi sırasında üçüncü şahıslara verilen zararın, trafik sigortası limitlerinin üstünde kalan kısmını poliçede belirtilen limitler dâhilinde karşılayan teminattır.

Aracın Kasko bedeli her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından yayımlanan Kasko Araç Değer Listesi kriter alınarak belirlenir. 

Kasko Sigortasında yer alan Ferdi Kaza Teminatı, gerek hareket halinde gerekse park halinde iken, aracın bakımı yapılırken ya da araca inilip binilirken meydana gelebilecek bir kaza neticesinde araç içindeki kişilerin ölüm, sürekli sakatlık ve tedavi masraflarını temin eder.

Araç çalındığında ya da pert olduğunda Sigorta şirketleri aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almaktadır.

yukarı kaydır